Erasmus+ Programı kapsamında Bursa Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Koordinatörlüğünde yürütülen “Kadın Girişimcileri Destekleme Platformu Projesi (W.E.S.T. Project)” 3. Ulusötesi proje toplantısını gerçekleştirdi.

7 ortak kuruluştan katılımcıların hazır bulunduğu toplantı 14-15 Mart 2019 tarihlerinde proje ortaklarından Materahub’un ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıda projede geride kalan 1 yıllık süreç değerlendirildi. Ardından projenin bir sonraki aşaması olan “Eğitim platformunun hazırlığı” süreci planlandı. Toplantıda alınan kararlar doğrultusunda müteakip 6 aylık süreçte kadın girişimcilere ve KOBİ sahipleri için ayrı ayrı olmak üzere eğitim modülleri hazırlanacak ve kagidep.org websitesi aracılığı ile hizmete sunulacaktır.

 

 

 

Toplantı sürecinde kadınların sahibi olduğu iki işletme ziyaret edildi:

JUSTIN, kendilerini sokak sanatçıları olarak tanımlayan ve el sanatları üreten 4 kadın tarafından işletilmekte. Uzun yıllar sokaklarda çalıştıktan sonra bir araya gelmeye ve bir dükkân sahibi olmaya karar veren kadınlar girişimci oldukları için mutlu olduklarını çünkü tutkularını takip ettiklerini ve girişimciliğin yapmak istedikleri şeyler için daha fazla zaman ve esneklik sağladığını belirttiler. İşletmeyi birkaç ay önce kurduklarını, Matera bu yıl Avrupa kültür başkenti olmasına rağmen sezondan dolayı fazla müşterileri olmadığını belirterek, bir işletme kurulurken zamanlamanın da önemli olduğu hususuna dikkat çektiler.

OFFICINE FRIDA ARTS & CRAFTS, “Frida” dan ilham alan bir kadın tarafından işletilen bir başka işletmeydi. Girişimci, mevcut işini bırakarak geleneksel işçiliği kullanarak istenmeyen kumaşlara yeni bir hayat üretme ve tutkusundan esinlenerek yaratıcı bir atölye kurduğunu, ayrıca tutkusunu paylaşmak ve başkalarına ilham vermek için atölye çalışmaları düzenlediğini belirtti. Girişimcilik konusundaki duygularını ise ise şöyle açıkladı: çok fazla kazanamasam da mutluyum, çünkü yaptığım işi seviyorum. Girişimci yerel müşterilerin geri dönüştürülmüş malzemelerden ürettiği ürünlere pek rağbet etmediğini, ancak işletmesinin geri dönüştürülmüş malzemeler satan işletmelerin haritalandığı bir ağın parçası olduğunu ve bu şekilde yabancıların işletmesine ulaşabildiğini belirtti.