Erasmus+ Programı kapsamında Bursa Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Koordinatörlüğünde yürütülen “Kadın Girişimcileri Destekleme Platformu Projesi (W.E.S.T. Project)” 4. Ulusötesi proje toplantısını gerçekleştirdi.

7 ortak kuruluştan katılımcıların hazır bulunduğu toplantı 12-13 Eylül 2019 tarihlerinde proje ortaklarından ITStudy’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıda projede geride kalan süreç değerlendirildi. Ardından projenin bir sonraki aşaması olan “Pilot Uygulama” süreci planlandı. Toplantıda alınan kararlar doğrultusunda müteakip 6 aylık süreçte websitesi aracılığı ile e-öğrenme hizmetleri sunulacaktır.

Toplantıya katılan Macar girişimci Annamária Kacsur’un girişimcilik hikayesi ile katkı sağladı. 2006 yılında girişimci olarak başlayan Annamaria, halkla ilişkiler ve iletişim hizmetleri sektöründe çalışmakta iken Kistérség Magazin adıyla bölgesel, aylık basılı ve çevrimiçi bir dergi oluşturuyor. Dergi Budapeşte’nin Veresegyház bölgesinde ve 8 küçük  köyde dağıtılmaktadır. 10 yıldan fazla bir süredir biri grafik tasarım yapan diğeri makaleler yazan 2 meslektaşı ile birlikte çalışıyor.

Girişimci olmanın, tek bir ebeveyn olarak zamanını yönetmesine ve oğluyla daha fazla zaman geçirmesine katkı sağladığını aktardı. İş kurmak istedikleri alanda uzmanlığa sahip olanlara ve geçimini sağlamak için yeterli geliri sağlayabilecek kadar sipariş / müşteri öngörenlere  bir iş kurmayı öneriyor 

 Annamaria Macaristan’da var olan girişimci desteklerinden de bahsetti: Örneğin, ilk iş kurduğunda 1 yıl boyunca sosyal güvenlik primi ödemek zorunda değildi.

Leave a Comment