Eszter, asıl mesleği grafik tasarımcı olmasına rağmen uzun süredir doğal malzemelerden yapılmış kozmetik ürünleri ile ilgileniyor. Kızının cildinde oluşan egzama nedeniyle değişen yaşam tarzı meslek hayatına da yansımış.

Bu yeni meslek ile ilgili 10 yıldan beri eğitim alıyor ve ilgili literatürü düzenli olarak takip etmeye devam ediyor. Kurslara katılıyor, internette dolaşıyor, eczacı arkadaşıyla ürünleri test ediyor ve birçok fikir edindiği sergileri ziyaret ediyor.

İşe hiç sermayesi olmadan başladı. İlk başlarda ürünlerini arkadaşlarına, yalnızca kullanılan malzemelerin maliyetlerini karşılayan bir fiyata sattı. Küçük adımlar attı ki hala öyle yapıyor. Zamanla da ürün yelpazesini ve satış ağını kademeli olarak genişletti.

6 yıldan beri doğal içeriklerle kozmetik ürünler hazırlıyorlar. Ürünler mağazaların yanı sıra  websitesi aracılığıyla da sipariş edilebiliyor.

Eszter ayrıca egzamadan etkilenen ciltlere müdahale yöntemleri, veya ev yapımı bulaşık makinesi tabletleri hakkında bir blog yazıyor.

Her zaman yapacak çok işi var: laboratuardan onay almak, pazarlama sürecini yönetmek, satış ağını genişletmek, ama her adımını büyük bir mutlulukla atıyor.

Eszter’in şimdi bir iş arkadaşı var. Ayrıca annesi de ona çok yardımcı oluyor. Yeni ürünlerini sürekli test ediyor ve giderek daha fazla arkadaşını test sürecine dahil ediyor.

Birçok ürünün yanı sıra Among others they produce tonik ve kremler, duş jelleri, sabunlar, deodorantlar, güneş kremleri üretiyorlar. Ürün yelpazeleri hediye setleri ve özel ihtiyaçlar için ürünleri de içermektedir. Ürün açıklamalarına web sitesinde (https://www.eszterkrem.hu/) İngilizce olarak da ulaşılabilmektedir.

Günümüzde giderek daha fazla sayıda mağazada organik kozmetik ürünleri satılmaktadır, bu nedenle kalite ve müşteri ilişkileri bu sektörde giderek önem kazanmaktadır. Seri üretim yapmak yerine tavsiye isteyen ve geri dönüşlerde bulunan müşterilerle doğrudan temas etmeyi tercih ediyorlar. Eszter kısa süre önce yeni bir hedef gruba daha yöneldi: erkekler. Onlar için de ayrı bir ürün grubuna sahip.

 

Eszter Bárdos ile kısa bir röportaj gerçekleştirerek girişimcilik serüvenini kendisine sorduk.

-Başlangıçta ne tür zorluklarla karşılaştınız?

Yasal düzenlemeler arasında kaybolmak, fırsatlar bulmak ve bir ağ kurmak.

-Tavsiye almak için herhangi bir kuruma başvurdunuz mu (pazarlama, finans vb. İle)?

Kurslara, atölye çalışmalarına katıldım, bu konularla ilgili online sunumları dinledim.

-Ailenizde size rol model olan  girişimciler var mıydı?

Evet babam uzun yıllar boyunca bir girişimciydi ve onun tavsiyeleri benim için çok değerli.

-Gelecek için planlarınız neler? İşinizi hangi yönde geliştirmeyi düşünüyorsunuz?

Bu yıl içerisinde ürünlerimizi yurtdışına pazarlamayı düşünüyoruz.

-Sizin için unutulmaz ve kendinizle gurur duymanızı sağlayan bir anınızı bizimle paylaşır mısınız?

Egzama hastası bir bebeğin öncesi ve sonrası fotoğraflarını görmek ve cildinin tamamen iyileştiğini gözlemlemek harika bir duyguydu.  Ayrıca mutlu müşterilerin geri bildirimleri yaptığım şeye devam etmem için en büyük motivasyon…