Aslen Basilicata’lı olan Mariella Basile;   Matera, İtalya’da yaşıyor.  Roma, Brighton, Bologna ve Berlin’de eğitim alan ve çalışma deneyimleri olan Basile, biri ortaçağ toplumları diğeri bilimsel tarım alanının bağcılık ve şarap yapımı bölümünde olmak üzere iki farklı alanda eğitim sahibi.

Uzun yıllar Basilicata dışında yaşadıktan sonra geri dönen Mariella, hayat arkadaşını burada bulduktan sonra Matera’da yaşamaya başlamış. Matera’da iki çocuk sahibi olduğunu söyleyen Mariella onları, biri kızım Gaia diğeri ise sürdürülebilir moda atölyem “Officine Frida Arts & Crafts” diye tanıtıyor.

Matera’nın hem ailesinin kökenleri hem de binlerce yıllık ve akdenizden etkilenen zengin tarımsal mirası nedeniyle her zaman kendisinin kültürel başkenti olduğunu ifade eden Mariella, terzi annesinin öğrettikleri ve büyükannesinin nakış ile ilgili olağanüstü bilgilerini harmanlayarak tekstil tasarımları yapma tutkusunun da bu şehrin verdiği ilhamla açığa çıktığını ifade ediyor.

Mariella’nın “Officine Frida Arts & Crafts” ın oluşumunda ilham aldığı bir kişi ve bir akım var: Devrimci bir ressam olan Frida Kahlo ve 1800’lerin ortalarında İngiltere’de doğmuş olan “Sanat ve El Sanatları” kültürel hareketi. “Sanat ve El Sanatları” akımı ile sanayileşmenin olumsuz yönlerine karşı konularak kumaş, mobilya ve seramik üretiminden açığa çıkan ürünler sanat teknikleri ile geri dönüştürülerek yeniden kullanıma hazır hale getirilmektedir.

360 ° geri kazanımda, hem el sanatları bilgisinin mirası hem de yerel kaynaklardan seçilen yüksek kaliteli kullanılmamış malzemeler araştırılmaktadır. İtalya’daki yasalara göre geri dönüşümde henüz sınıflandırılamamış olmaları nedeniyle firmaların üretim atığı saydığı kumaşlar ve malzemeler, aslında dünyanın her yerinde oluşmaya başlayan “döngüsel ekonomi” olarak adlandırılan üretim sürecinin bir parçası.

Sürdürülebilir moda tasarımı yapılan “Officine Frida Arts & Crafts”, 2013 yılında doğmuş, iç mekanlara yönelik tekstil aksesuarları, moda yaratma ve aksesuar atölyesi olarak çalışmaktadır. Atölyede tüm tasarım ve yaratıcı süreç sürdürülebilirlik üzerine kuruludur. “Officine Frida Arts & Crafts” a, 2017’de Üretim Faaliyetleri Bakanlığı tarafından başlatılan bir proje olan Dönüşümsel Ekonomi Atlası’ndan (economiacircolare.com ) ulaşılabilmektedir.  Bu proje ile geri dönüştürülmüş ürünler üreten işletmeler haritalanmıştır.

“Officine Frida Arts & Crafts” koleksiyonları yalnızca el yapımıdır. Her yaratılış benzersiz bir eserdir.“Officine Frida Art & Crafts’ın yaratıcı alanı, sanatçılarla işbirliğini memnuniyetle karşılamaktadır. Ayrıca, her yaştan öğrenci ve turistlerle ile atölye çalışmaları da sıkça düzenlenmektedir.

” Officine Frida Art & Crafts” altı yıldır aktif olmasına rağmen, Mariella atölye çalışmalarının temeli olan dikim teknikleri ve yenilikçi geri dönüşüm materyalleri alanında yürüttüğü araştırmalarına sürekli devam ediyor.  Matera 2019 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiş ve bunun da Mariella’nın çalışmalarının büyüyüp zenginleşmesine sağladığı katkı oldukça fazla.

.